wykorzystać promienie słoneczne do produkcji energii elektrycznej, czy prądu.
Wieloletnie badania pozwoliły wyodrębnić dziedzinę, jaką jest fotowoltaika. Zajmuje się ona niczym innym jak wytwarzaniem energii elektrycznej z pobranych i przetworzonych odpowiednio promieni słonczych. W tym celu produkuje się specjalne ogniwa fotowoltaiczne. W tym miejscu warto dodać, że znajdują one zastosowanie nie tylko w użytku domowy, ale też na przykład w technologii kosmicznej. W tym miejscu warto powiedzieć też, że z ogniwami bardzo często mylone są kolektory słoneczne. Tymczasem ich zadaniem jest wytwarzanie ciepła, a nie prądu.
Wróćmy jednak to tematu fotowoltaiki. Dzisiaj energia odnawialna, czy też mówiąc bardziej precyzyjnie, energia wytwarzana ze źródeł odnawialnych, staje się coraz bardziej popularna. Zaczynamy dostrzegać to, że na przykład prąd elektryczny można wytwarzać, bez wyrządzania naturze i sobie samemu krzywdy. Bo na przykład fotowoltaika jest metodą wytwarzania prądu zupełnie przyjazną środowisku. Zresztą wspomniane już kolektory słoneczne też nie zanieczyszczają powietrza. I właśnie dlatego, że czerpiąc ze źródeł odnawialnych, które chronią klimat i przyrodę, tworzymy prąd czy generujemy ciepło, te metody staj się coraz bardziej popularne, a nawet wspierane przez państwo.
Co prawda chyba nikt z nas
W ostatnim czasie możemy zauważyć niepojące zjawisko dramatycznego pogarszania się stanu powietrza. Niestety wpływ na to ma w dużej mierze działalność człowieka. Aby żyło nam się lepiej i wygodniej, często sięgamy po rozwiązania, które niestety nie są dla przyrody dobre. Doskonałym tutaj przykładem jest sposób wytwarzania energii elektrycznej. Co prawda, chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez prądu. Nie oznacza to jednak, że mamy bezmyślnie go marnować, czy produkować wyłącznie kosztem właśnie środowiska naturalnego. Są bowiem metody alternatywne, czego przykładem jest fotowoltaika. Mówiąc najprościej jej istotą jest wykorzystywanie promieni słonecznych do wytwarzania właśnie energii. I to jest energia odnawialna. Nie tylko nie wyczerpuje źródeł, ale też jest przyjazna dla środowiska, a co za tym idzie, poprawia warunki klimatyczne, w których żyjemy.
To głównie dla czystego powietrza montujemy dzisiaj ogniwa fotowoltaiczne, które generują prąd. Ale ogniwa to nie wszystko, co możemy wykorzystać. Energia słoneczna jest nie tylko źródłem prądu,ale też i ciepła. Aby z niej jednak czerpać w tym zakresie, potrzebne są nam dodatkowo kolektory słoneczne. ich zadaniem jest przekształcanie promieni słonecznych właśnie w ciepło. To dzięki nim możemy mieć w domu ciepłą wodę, czy w ogól ogrzewanie. Pobierana przez cały rok energia, kumulowana jest w kolektorach po to, aby w chwili potrzeby była uwalniana. Jest więc to rozwiązanie niezwykle inteligentne. No i jest bez wątpienia ekologiczne.
Kolektory umieszcza się na dachu lub
Energia odnawialna jest wytwarzana dzięki energii słonecznej, energii wiatru i wody, energii geotermalnej i energii z biomasy. Zasoby odnawialnych źródeł energii uzupełniają się w naturalnych procesach, a więc nie da się ich wyczerpać.
Dzięki korzystaniu z energii odnawialnej dbamy o ochronę środowiska. To właśnie dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii przyczyniamy się do polepszenia stanu lokalnego środowiska naturalnego.
Energia słoneczna jest bezpośrednio wykorzystywana do produkowania energii elektrycznej za pomocą fotoogniw. Jest to tzw. energia fotowoltaiczne. Fotowoltaika jest coraz bardziej popularnym sposobem na zamianę energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną.
W fotowoltaikę inwestują nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale też przedsiębiorcy. Ze względu na wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla i częstym zmianom ceny energii elektrycznej, przedsiębiorcy decydują się na montowanie własnych elektrowni, na którą składają się panele fotowoltaiczne.
Kolektory słoneczne montuje się do istniejącej instalacji i wykorzystuje do przemiany energii promieniowania słonecznego na ciepło. Kolektory umieszcza się na dachu lub na konstrukcji wsporczej ustawionej na gruncie. Nachylenie kolektorów wynosi mniej więcej 40°. Wyróżniamy kolektory płaskie, płaskie próżniowe, próżniowo-rurowe, skupiające i specjalne. Najbardziej popularny jest kolektor płaski, który co prawda ma mniejszą efektywność energetyczną, jednak jest najtańszą ofertą na rynku.