rą sami sobie zgotowali.
Świat wykorzystuje od wieków węgiel i ropę naftową jako podstawowe źródła energii. W dwudziestym stuleciu do listy energotwórczych technologii dołączyła atomistyka. Tymczasem rezerwy surowców wykorzystywanych w elektrowniach kończą się, a skutki działania tychże elektrowni są zgubne dla mieszkańców planety.
Konstruktorzy na całym świecie poszukują skutecznych sposobów na wykorzystanie naturalnych zjawisk, które można wykorzystać do produkcji energii odnawialnej. Kolektory słoneczne w wielu państwach mają zastosowanie od lat a energia odnawialna pozyskana w ten sposób jest jedną z najtańszych. Wprawdzie fotowoltaika, czyli zestawy urządzeń umożliwiających pozyskiwanie energii słonecznej i korzystanie z niej są stosunkowo drogie, to ich jakość gwarantuje efektywne korzystanie z taniego źródła energii przez długie lata.
Kolektory słoneczne na dachach domów czy fermy kolektorów zakładane w pobliżu siedzib ludzkich są coraz częstszym widokiem również w naszym kraju. Wprawdzie osób sceptycznie a nawet wrogo nastawionych do ekologicznych źródeł energii jest bardzo dużo - również wśród decydentów politycznych, to pewne jest to, że nie ma odwrotu od poszukiwania sposobów na produkcję energii innych niż energetyka węglowa, naftowa czy atomowa. Miejmy nadzieję, że fotowoltaika produkujące energię odnawialną wkrótce staną się powszechnym elementem naszego krajobrazu.
Fotowoltaika , encyklopedyczna definicja
Fotowoltaika znajduje obecnie zastosowanie, mimo stosunkowo wysokich kosztów (choć te maleją, a w opracowaniu są tańsze technologie np: oparte na perowskitach) w porównaniu ze źródłami konwencjonalnymi, z dwóch głównych powodów: ekologicznych (tam, gdzie ekologia ma większe znaczenie niż ekonomia), oraz praktycznych (promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie dostępne).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika
Najważniejszymi nośnikami energii dominującymi w Polsce
Innowacyjne technologie dotyczą niemalże wszystkich dziedzin życia. Postęp zauważalny jest także w obszarach podstawowych, dotyczących żywotnych spraw naszego życia. Jedną z takich dziedzin jest oczywiście bezpieczeństwo energetyczne, czyli najprościej mówiąc - możliwość zapewnienia nam odpowiedniej ilości nośników energii niezbędnej do normalnego, niezakłóconego funkcjonowania na co dzień. Najważniejszymi nośnikami energii, dominującymi w Polsce przez dziesięciolecia były węgiel i jego produkty pochodne, który był wykorzystywany szczególnie w wiejskich domostwach.
Dziś odchodzi się od tego surowca na rzecz innych źródeł takich, jak gaz ziemny czy ropa naftowa. Szczególnie duże znaczenie nabiera także energia odnawialna. Pochodząca ze źródeł odnawialnych energia jest obojętna dla środowiska, a nawet przyczynia się do jego naprawy. Korzystając z zielonej energii dbamy o środowisko i nie przyczyniamy się do degradacji natury. Znanymi formami korzystania z tej energii są elektrownie wodne, wiatrowe, wykorzystywanie biomasy, ale także fotowoltaika. Korzystanie z energii słonecznej jest najprostszym do zastosowania rozwiązaniem, jeśli posiadamy wystarczająco dobrze nasłonecznione miejsce np. w ogródku czy na dachu budynku. Kolektory słoneczne pomagają nam oszczędzać pieniądze i chronić środowisko. Skumulowana energia zostanie użyta do m.in. ogrzania naszego domu, dzięki czemu nie będziemy musieli używać do tego surowców nieodnawialnych takiej jak węgiel czy gaz ziemny. Takie rozwiązanie jest przyszłością energetyki cieplnej.